Ma-System utbildning AB Skandinaviens största utbildare av förare och instruktörer inom kran, lift och truck

Ma-Nyhet

De vanligaste frågorna om truck kran lift

Räcker det med s k ”Truckkort” för att få köra truck?

2015-12-22

Nej! Föraren måste också ha arbetsledningens skriftliga tillstånd att köra truck (AFS 2006:5 §19). Ett enkelt sätt att skriva ut ett s k ”Körtillstånd för truck” är att använda vårt körtillstånd i PDF-format.

Du hittar det här, färdigt att bara fylla i och printa ut! Man kan då välja att kryssa i om föraren gick utbildning enligt TLP 2 eller utbildning enligt den nyare TLP 10 (fr o m 2011-01-01)

Har du fler frågor om truckanvändning? Vi har samlat de vanligaste frågorna och svaren i vår FAQ som du hittar här

  • 3616 har läst
  • kommentarer
  • Skriv ut
comments powered by Disqus